Hybrydy – auta przyszłości

W dzisiejszych czasach nasze społeczeństwo jest coraz bardziej świadome tego jak dbać o ekologię. Z tego względu samochody hybrydowe stają się z roku na rok coraz bardziej popularne. Nowoczesne auta przyciągają swoją uwagę futurystyczną linią. Pionierem w tej dziedzinie była oczywiście Toyota ze swoim modelem Prius. Zalet aut hybrydowych jest wiele: mniejsze koszty zużycia paliwa, dbanie o środowisko, cichsza praca silnika czy też tańsze naprawy w stosunku do nowoczesnych aut, ponieważ jak powszechnie wiadomo hybrydy psują się rzadziej niż auta spalinowe.
Minusem jest to, że na chwilę obecną nie ma zbyt wiele używanych aut hybrydowych. Rynek ten jest stosunkowo nowy i gdy chcąc kupić nową hybrydę, wystarczy tylko wybrać się do salonu, to znalezienie kilkuletniej jest nie lada wyzwaniem. Na wszystko oczywiście potrzeba czasu, aby rynek zaadaptował się do potrzeb klienta, oraz żeby klienci oswoili się z nowym produktem. Kolejną wadą, jest to, że ładowanie takiego auta musi odbywać się w odpowiednio przeznaczonych do tego miejscach. O tyle dobrze, że hybryda nie ładuje się aż tak długo, czas waha się pomiędzy 4-8 godzin do pełnego naładowania przy ładowarkach o mocy 3,6 kW. Niestety w Polsce nie ma ich jeszcze tak dużo, nie wspominając już o tym, że nie każdy z nas ma takie miejsce pod domem. Można oczywiście taką hybrydę ładować z gniazdka domowego, ale czas ten wydłuży się do około 21 godzin.

Ale jaką hybrydę wybrać? To już zależy od naszych upodobań, oraz tego czy szukamy auta miejskiego, rodzinnego, czy do pracy. Jako, że pierwsze hybrydy powstały u Toyoty skupimy się na nich. Prius jest już na naszym rynku od ponad 20 lat. Jako, że prototyp nie zachwycał może designem, to najnowsze modele kojarzą nam się z elegancką i delikatną linią. Na chwilę obecną istnieją już cztery warianty tego modelu, a każdy z nich był coraz lepszy. Wersje wyposażenia są przeróżne, od sportowych, po codzienne, aż do premium. Jest to auto, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Dzięki licznym nagrodom, między innymi za najbardziej godny zaufania samochód, czy za uzyskanie tytułu za bezpieczeństwo w klasie rodzinnej, Toyota przoduje w rankingach. Nie wspominając już o swojej wtyczce plug-in, na której Prius może przejechać 25km na samym napędzie elektrycznym.

Podsumowując można powiedzieć, że Japończycy znani są z solidnych, bezpiecznych i bezawaryjnych aut. Warto więc uwzględnić Toyotę przy wyborze swojej pierwszej hybrydy.

skup aut